lunduniversity.lu.se

Denna sida på svenska This page in English

Steering Group

These are the current members of the steering group behind Materials@LU:

Bild på Lars Magnus Bjursten

Lars Magnus Bjursten

Professor, forskargruppschef, Bioimplantatforskning

lars_magnus.bjursten@med.lu.se
Telefon: 046-222 01 99


Bild på Knut Deppert

Knut Deppert

Prof., Prefekt Fysiska institutionen, Fasta tillståndets fysik

knut.deppert@ftf.lth.se
Telefon: 046-222 76 70
Personlig hem­sida


Bild på Håkan Hallberg

Håkan Hallberg

Lektor, Docent, Hållfasthetslära

hakan.hallberg@solid.lth.se
Telefon: 046-222 90 92
Personlig hem­sida


Bild på Srinivasan Iyengar

Srinivasan Iyengar

Professor, Materialteknik

srinivasan.iyengar@material.lth.se
Telefon: 046-222 79 84


Bild på Sven Lidin

Sven Lidin

Professor, Centrum för analys och syntes

sven.lidin@chem.lu.se
Telefon: 046-222 47 69


Bild på Martin Magnusson

Martin Magnusson

Universitetslektor, Fasta tillståndets fysik

martin.magnusson@ftf.lth.se
Telefon: 046-222 14 10
Personlig hem­sida


Bild på Lars Wadsö

Lars Wadsö

Stf avdelningschef/professor, Byggnadsmaterial

lars.wadso@byggtek.lth.se
Telefon: 046-222 95 92


Bild på Reine Wallenberg

Reine Wallenberg

Professor, Centrum för analys och syntes

reine.wallenberg@chem.lu.se
Telefon: 046-222 82 33